مجله فرانسه

موزه اورسی | یک ایستگاه راه آهن در پاریس که به یک موزه تاریخی تبدیل شد

موزه اورسی

موزه اورسی، موزه‌ای در شهر پاریس در کشور فرانسه است که در ساحل چپ رود سن قرار دارد. این موزه بین سال‌های 1898 تا 1900 ساخته‌شده است. موزه اورسی عمدتاً هنرهای فرانسوی مربوط به سال 1848 تا سال 1914 را که شامل نقاشی، مجسمه، مبلمان و پرتره هستند، نگهداری می‌کند. در آنجا بزرگ‌ترین مجموعه‌ای از شاهکارهای امپرسیونیستی و پسا امپرسیونیسم وجود دارد که توسط نقاشان معروفی مثل برته موریسوت، مونه، مانه، دگا، رنوار، سزان، سئورات، سیزلی، گوگن و ون گوگ ساخته‌شده اند. بسیاری از این آثار قبل از افتتاح موزه در سال 1986 در گالری ملی Jeu de Paume نگهداری می‌شد. این موزه یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های هنری در اروپا است.

در سال 2020، موزه اورسی 867،724 بازدیدکننده داشت که 76 درصد نسبت به سال 2019 به دلیل همه‌گیری COVID-19 کاهش‌یافته بود. باوجوداین افت، در سال 2020 در لیست پربازدیدی‌ترین موزه‌های هنری در جایگاه پانزدهم قرار گرفت. برای بازدید از این موزه باشکوه می توانید از طریق تور فرانسه اقدام کنید

ایستگاه اورسی که به موزه اورسی تبدیل شد

ساختمان موزه در اصل یک ایستگاه راه‌آهن به نام Gare d’Orsay، واقع در کنار رودخانه سن بود. مکان اصلی آن برای رفت‌وآمد مسافران مناسب بود. ازآنجایی‌که قطارها در آن زمان یک نوآوری مدرن بودند، معماران و طراحان به‌طور یکسان انتظار ساختمانی را داشتند که ویژگی‌های مدرن این شیوه حمل‌ونقل جدید را در خود جای دهد. ایستگاه اورسی تا سال 1939 پایانه راه‌آهن جنوب غربی فرانسه بود.

موزه اورسی

در سال 1939 سکوهای کوتاه ایستگاه برای قطارهای طولانی‌تری که برای خدمات اصلی استفاده می‌شدند نامناسب شناخته شدند. پس از سال 1939 از آن برای خدمات حومه‌ای استفاده شد و بخشی از آن در طول جنگ جهانی دوم به مرکز ارسال نامه تبدیل شد. سپس از ایستگاه اورسی به‌عنوان مجموعه‌ای برای چندین فیلم استفاده شد.

چه کسانی طراحی موزه اورسی را بر عهده داشتند؟

در دهه 1970 کار ساختن یک تونل به طول 1 کیلومتر در زیر ایستگاه به‌عنوان بخشی از ایجاد خط C از Réseau Express Régional با یک ایستگاه جدید در زیر ایستگاه قدیمی آغاز شد. در سال 1970، مجوز تخریب ایستگاه داده شد، اما ژاک دوامل، وزیر امور فرهنگی، تصمیم به ساخت هتل جدید به‌جای آن را نپذیرفت. به همین دلیل این ایستگاه در فهرست تکمیلی آثار تاریخی قرار گرفت. بعدها پیشنهاد تبدیل ایستگاه به موزه از سوی اداره موزه فرانسه ارائه شد. ایده این بود که موزه‌ای ایجاد شود که فضای خالی بین موزه لوور و موزه ملی هنرهای مدرن را در مرکز ژرژ پمپیدو پر کند. برای سفر به اروپا، شما به ویزای شینگن نیز دارید.

موزه اورسی

موزه اورسی

این طرح توسط ژرژ پمپیدو پذیرفته شد و مطالعه‌ای در سال 1974 بر روی آن صورت گرفت. در سال 1978، مسابقه‌ای برای طراحی موزه جدید برگزار شد. قرارداد طراحی این موزه به ACT Architecture، تیمی از سه معمار جوان (پیر کلبوک، رنو باردون و ژان پل فیلیپون) اعطا شد که شامل ایجاد 20000 مترمربع (220،000 فوت مربع) فضای جدید در چهار طبقه بود.

طراح معماری داخلی موزه اورسی چه کسی بود؟

کار ساختمانی توسط شرکت Bouygues انجام شد. در سال 1981، معمار ایتالیایی Gae Aulenti برای طراحی داخلی شامل چیدمان داخلی، دکوراسیون، مبلمان و اتصالات موزه انتخاب شد. چیدمان گالری‌هایی که او طراحی کرده بود بسیار دقیق بود و در سه‌طبقه اصلی که زیر دهلیز طاق بشکه‌ای موزه قرار داشت. در طبقه اصلی ساختمان، شبستان مرکزی توسط سازه‌های سنگی اطراف که قبلاً سکوی قطار ساختمان بودند، ساخته‌شده بود.

Orsay Museum

Orsay Museum

سازه‌های شبستان مرکزی مجسمه‌های عظیم و فضاهای گالری را از همدیگر جدا می‌کردند و واحدهای سازمان‌یافته‌تری را برای مشاهده هنر فراهم می‌ساختند. در ژوئیه 1986، موزه آماده برگزاری نمایشگاه‌های زیادی بود. قرار دادن حدود 2000 تابلو، 600 مجسمه و آثار دیگر تا 6 ماه به طول انجامید. این موزه در دسامبر 1986 توسط رئیس‌جمهور فرانسوا میتران رسماً افتتاح شد.

این موزه با ارتقای گردش گردشگران و امنیت بهتر، بخش‌هایی از فضای داخلی خود را بین سال‌های 2009 تا 2011 بازسازی کرد، از جمله گالری‌های امپرسیونیست و کافه. موزه اورسی به یکی از پربازدیدترین موزه‌های پاریس تبدیل شد که معمولاً سالانه بیش از سه میلیون بازدیدکننده دارد

منظره‌ای از شهر پاریس در زیر پاهای شما

در هرزمانی از تاریخ پاریس حدود 3000 اثر هنری در موزه اورسی به نمایش گذاشته شد. در داخل موزه یک مدل شیشه‌ای توسط ریچارد پدوزی ساخته‌شده است که نمای هوایی اپرای پاریس و مناطق اطراف آن را در زیر کف‌پوش شیشه‌ای منعکس می‌کند و بینندگان هنگام عبور از موزه از روی آن رد می‌شوند. این مدل به بینندگان اجازه می‌دهد تا نمایی از شهر پاریس را در آن زمان ببینند که این جاذبه را به یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های موزه تبدیل کرده است. اگر علاقمند سفر به اروپا هستید، از تور اروپا ژیوار دیدن کنید.

Orsay Museum

Orsay Museum

ساعات کاری، بهای بلیط

جمعه، شنبه، یکشنبه، سه شنبه: 9:30 صبح تا 6:00 بعد از ظهر / بهای قیمت بلیط: 16 یورو

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.