مجله فرانسه

مرکز پومپیدو | یک مرکز خرید رنگارنگ با بازارهای متنوع و یک کتابخانه عمومی

مرکز پومپیدو

Centre Pompidou فرانسوی که در انگلیسی به‌عنوان مرکز پومپیدو نیز شناخته می‌شود، یک ساختمان پیچیده در منطقه بوبورگ، ناحیه چهارم پاریس، در نزدیکی لس هال، خیابان مونتورگوئیل و ماره است. این مرکز خرید به سبک معماری با تکنولوژی بالا توسط تیم معماری ریچارد راجرز، سو راجرز، رنزو پیانو و جیان فرانکو فرانچینی طراحی شد. برای رفتن به این مرکز خرید زیبا و رنگارنگ می توانید از طریق تور فرانسه اقدام کنید

کتابخانه اطلاعات عمومی پاریس در مرکز Pompidou

این مرکز تجاری بزرگ، کتابخانه اطلاعات عمومی پاریس که یک کتابخانه عمومی وسیع است را در خود جای‌داده است. Musée National d’Art Moderne که بزرگ‌ترین موزه هنرهای مدرن در اروپا است و IRCAM، مرکز موسیقی و تحقیقات آکوستیک نیز در این مرکز خرید قرار دارند. مرکز پومپیدو به دلیل موقعیت مکانی خود به‌عنوان Beaubourg (IPA: [bobuʁ]) شناخته می‌شود.

مرکز پومپیدو

مرکز پومپیدو

نام این مرکز خرید از نام ژرژ پومپیدو، رئیس‌جمهور فرانسه برگرفته‌شده است که از سال 1969 تا 1974 ساختمان را به عهده گرفته بود و رسماً در 31 ژانویه 1977 توسط رئیس‌جمهور والری ژیسکارد استن افتتاح شد. از سال 1977 تا سال 2006، مرکز پومپیدو بیش از 180 میلیون بازدیدکننده داشته است و در سال 2013 بیش از 5،209،678 بازدیدکننده. مجسمه Horizontal اثر الکساندر کالدر، یک موبایل مستقل با ارتفاع 7.6 متر، در سال 2012 در مقابل مرکز پومپیدو قرار گرفت. اگر می‌خواهید به اروپا سفر کنید، شما به ویزای شینگن نیاز دارید.

مرکز پومپیدو در طول تاریخ پاریس

ایده یک مجتمع چند فرهنگی که اشکال مختلف هنر و ادبیات را در یک جا گرد هم می‌آورد تا حدی از ایده‌های اولین وزیر امور فرهنگی فرانسه، آندره مالرو، حامی هنر و فرهنگ در سال 1960 بود. برنامه ریزان شهر تصمیم گرفتند بازارهای غذایی Les Halles و سازه‌های تاریخی بااهمیتی که مدت‌هاست توسط پاریسی‌ها ارزشمند است را جابجا کنند. با این ایده که برخی از مؤسسات فرهنگی در منطقه بازار سابق ساخته شوند. به امید تجدید ایده پاریس به‌عنوان شهر برجسته فرهنگ و هنر، پیشنهاد شد که موزه هنر مدرن به این مکان جدید منتقل شود.

مرکز پومپیدو

مرکز پومپیدو

پاریس همچنین به یک کتابخانه عمومی و رایگان نیاز داشت، زیرا در آن زمان کتابخانه‌ای وجود نداشت. در ابتدا بحث مربوط به Les Halles بود، اما با پایان یافتن اختلافات، در سال 1968، رئیس‌جمهور شارل دوگل، فلات بوبورگ را به‌عنوان محل جدید کتابخانه اعلام کرد. یک سال بعد در سال 1969، رئیس‌جمهور جدید پروژه بوبورگ را تصویب کرد و تصمیم گرفت که محل کتابخانه جدید و مرکز هنرهای معاصر باشد. در روند توسعه پروژه، IRCAM (Institut de Recherche et Coordination Acoustique/Musique) نیز در این مجموعه مستقر بود.

طراحی که از آن برای ساخت مرکز خرید پومپیدو استفاده شد

ساختمان Centre Pompidou ساختاری شیشه‌ای و فلزی غرق در نور است و شبیه قلبی است که از شریان‌های یادبود با رنگ‌های اصلی روشن تغذیه می‌شود. این بنا که توسط دو معمار  رنزو پیانو و ریچارد راجرز، به عنوان یک موجود زنده واقعی تصور می‌شود، از بین 681 شرکت‌کننده در مسابقه انتخاب شد. این اولین بار در فرانسه بود که معماران بین‌المللی اجازه مشارکت در ساخت ساز یک مکان را داشتند. این ساختمان در یکی از قدیمی ترین مناطق پایتخت و قلب تپنده پاریس از زمان قرون وسطی، فلات بوبورگ ساخته شده است. برای سفر به اروپا، از تورهای اروپا ژیوار دیدن کنید.

شگفتی‌های معماری در طراحی مرکز پومپیدو

در ابتدا، همه عناصر سازه‌ای ساختمان دارای یک رنگ خاص بودند لوله‌های سبز برای لوله‌کشی، مجاری آبی برای کنترل آب‌وهوا و سیم‌های برق با رنگ زرد پوشانده شده بودند و عناصر گردش و وسایل ایمنی (مانند کپسول آتش‌نشانی) قرمز بودند. به گفته پیانو، این طراحی “نه یک ساختمان بلکه شهری بود که در آن‌همه چیز را پیدا خواهید کرد، ناهار، هنرهای عالی، کتابخانه و موسیقی

مرکز Pompidou

ساخت‌وساز مرکز Pompidou چه زمانی شروع شد؟

این مرکز توسط GTM ساخته شد و در سال 1977 تکمیل شد. هزینه ساخت این ساختمان 993 میلیون فرانک فرانسه بود. کار بازسازی انجام‌شده از اکتبر 1996 تا ژانویه 2000 با بودجه 576 میلیون فرانک به پایان رسید. مهندس اصلی، پیتر رایس مشهور بود که مسئول سایر موارد Gerberette بود. در طول بازسازی، مرکز به مدت 27 ماه برای عموم بسته شد و در 1 ژانویه 2000 دوباره بازگشایی شد.

در سپتامبر 2020، اعلام شد که مرکز پومپیدو در سال 2023 مرمت و بازسازی را آغاز می‌کند که نیاز به تعطیلی نسبی به مدت هفت سال یا تعطیلی کامل به مدت سه سال دارد. هزینه پیش‌بینی‌شده برای نوسازی‌های آینده 235 میلیون دلار بود. در ژانویه 2021 روزلین باچلو، وزیر فرهنگ فرانسه، اعلام کرد که این مرکز در سال 2023 به مدت چهار سال به‌طور کامل بسته می‌شود.

مرکز Pompidou

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.