مجله فرانسه

مارسل پروست | آشنایی با منتقد و رمان نویس فرانسوی

نام: والانتَن لویی ژرژ اوژن مارسل پروست.

تولد: ۱۰ ژوئیه ۱۸۷۱.

وفات: ۱۸ نوامبر ۱۹۲۲.

ملیت: فرانسوی.

شهرت: مقاله‌نویس، رمان‌نویس، منتقد.

جوایز مهم: جایزه ادبی گنکور (۱۹۱۹).

زندگی مارسل پروست

آثار مهم مارسل پروست

  • در جستجوی زمان ازدست‌رفته (نوشته شده در هفت جلد).

شهرت مارسل پروست

مارسل پروست (متولد ۱۰ ژوئیه ۱۸۷۱ – درگذشت ۱۸ نوامبر ۱۹۲۲) روشنفکر، رمان‌نویس، مقاله‌نویس و منتقد فرانسوی بود که بیشتر به‌عنوان نویسنده کتاب در جستجوی زمان ازدست‌رفته شناخته می‌شود. قبلا این کتاب تحت عنوان «به یاد خاطرات گذشته» نیز در ایران ترجمه شده بود. این اثری تاریخی از داستان‌های قرن بیستم است که شامل بیش از سه هزار صفحه در هفت جلد می‌باشد و طی 14 سال منتشر شده است.

شاید خواندن زندگینامه رنه دکارت برای شما خواندنی باشد.

جریان فکری زمان وی

پروست به همراه جیمز جویس در ایرلند، توماس مان در آلمان، رابرت موزیل در اتریش و ایتالو سووو در ایتالیا یکی از چهره‌های برجسته ادبیات مدرنیست می‌باشد. مارسلپروست در دوره‌ای از تحولات اجتماعی عظیم در فرانسه متولد شد. در حوالی زمان تولد پروست، امپراتوری دوم ناپلئون سوم فروپاشید و جای خود را به جمهوری سوم محاصره شده داد. اولین دولت دموکراتیک در فرانسه که برای مدت طولانی زنده ماند. این دوره جدید در تاریخ فرانسه زمینه‌ای بود که سبک کاملا جدیدی از ادبیات را ایجاد کرد. زیرا روشنفکران فرانسوی از رئالیسم اجتماعی قرن نوزدهم به سمت بررسی دقیق عملکرد ذهن روی آورده بودند.

خانواده و ازدواج

پروست وابستگی غیرمعمول به مادرش داشت و در بیشتر عمرش از بیماری و ضعف جسمی رنج می‌برد. این نویسنده که هرگز ازدواج ‌نکرده بود، در اوایل زندگی بزرگسالی خود به امور دگرجنس‌گرا می‌پرداخت. اما بعدا به‌تدریج از جامعه کناره گرفت و خود را در یک آپارتمان عایق صدا قرارداد تا وقتش را به وظیفه انفرادی آهنگ‌سازی ادبی اختصاص دهد، اغلب در روز می‌خوابید و در طول شب می‌نوشت.

اتفاقات سیاسی زمان معاصر

مارسل پروست، در اوتویل (بخش جنوبی پاریس) در خانه عموی مادرش، دو ماه پس از پایان یافتن رسمی پیمان فرانکفورت به جنگ فرانسه و پروس، به دنیا آمد. تولد او در جریان خشونت‌هایی که سرکوب کمون پاریس را احاطه کرده بود، اتفاق افتاد و با تحکیم جمهوری سوم فرانسه مطابقت دارد. بخش اعظم کتاب در جستجوی زمان ازدست‌رفته مربوط به تغییرات گسترده، به‌ویژه افول اشرافیت و ظهور طبقات متوسط ​​است که در فرانسه در دوران جمهوری سوم رخ داد.

می‌دانید بهترین فصل سفر به پاریس چه موقع است؟

زندگی مارسل پروست

شهرت پدر مارسل پروست

پدر مارسل، آشیل آدرین پروست، یک پزشک و اپیدمیولوژیست محبوب بود که به دلیل مطالعه و تلاش برای درمان علل و حرکت‌های وبا در اروپا و آسیا شناخته شده بود. او نویسنده 20 کتاب در زمینه پزشکی و بهداشت و همچنین مقالات بی‌شماری بود. وی به‌عنوان الگویی برای مارسل خدمت می‌کند. ژان کلمنس ویل، مادر پروست دختر یک خانواده ثروتمند و فرهنگی یهودی، بسیار باسواد بود. نامه‌های او حس شوخ‌طبعی خوبی را نشان می‌دهد و تسلط او به زبان انگلیسی برای او کافی بود تا انگیزه لازم را برای تلاش‌های بعدی پسرش برای ترجمه جان راسکین فراهم کند.

زندگی مارسل پروست

دوران جوانی مارسل پروست

پروست علی‌رغم وضعیت نامناسب سلامتی خود، یک سال (1889-1890) به‌عنوان سرباز در ارتش فرانسه، مستقر در Coligny Caserne اورلئان، خدمت کرد. او در جوانی مردی سخت‌گیر بود. یک کوهنورد اجتماعی موفق که آرزوهایش به‌عنوان یک نویسنده به دلیل عدم کاربرد او برای کار مختل شده بود. شهرت او از این دوره به‌عنوان یک آدم غمگین و یک زیباشناس بود که به مشکلات بعدی او برای انتشار کتاب راه سوان، جلد اول رمان عظیمش کمک کرد. بخش بزرگی از رمان وی به‌عنوان بازتابی در مورد ماهیت هنر عمل می‌کند.

جمع‌بندی

کار مارسل پروست انقلابی است و به‌راحتی در سنت‌های ادبی پیش از خود نمی‌گنجد. اگرچه پروست تحسین‌کننده رمان‌نویسان بزرگ رئالیست فرانسوی، به‌ویژه هانری ماری استاندال و گوستاو فلوبر بود. اما رمان او به‌هیچ‌وجه یک رمان رئالیستی متعارف نیست. درحالی‌که بسیاری از سنت‌های ادبی قبل از پروست علاقه‌مند به ارائه دیدگاهی «عینی» از شخصیت‌های خود بودند. بااین‌حال داستان‌های پروست به طور جدایی‌ناپذیری با روحیات ما از رویدادهایی که او ارائه می‌کند، مرتبط است. حتی می‌توان استدلال کرد که کل فیلم در جستجوی زمان ازدست‌رفته در درون سر راوی می‌گذرد. این تغییر تمرکز به سمت تکنیک کاملا مدرن «جریان آگاهی» انقلابی بود و پروست، شاید بیش از هر رمان‌نویس دیگری در اروپا، استاد این تکنیک بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.