ژیوارنامه

راز زندگی مادر ترزا | فردی ثروتمند که در کنار فقرا زندگی می‌کرد

مادر ترزا

مادر ترزا بنیان‌گذار فرمان مبلغین خیریه، یک اجتماع زنان کاتولیک رومی برای کمک به فقرا بود. وی که یکی از بزرگترین بشر دوستان قرن بیستم محسوب می‌شود، کار خود را با اقدامات محسوس برای کمک به مستمندان شهر شروع کرد.

وی مدرسه‌ای در فضای باز و آسایشگاهی برای بینوایان تأسیس و دولت را متقاعد كرد که به اهداف او كمك كند. همان‌طور که تعداد اعضای انجمن وی بیشتر می‌شد و هدایا و کمک‌های مالی از سراسر جهان به خیریه او جاری‌شده بود، دامنه فعالیت‌های خیریه مادر ترزا به‌طور تصاعدی گسترش یافت.

در طول دهه 1950 و 1960، وی یک کلینیک برای بیماران جذامی، یک یتیم‌خانه، یک خانه سالمندان، یک کلینیک خانوادگی و یک سری کلینیک‌های بهداشتی سیار تأسیس کرد. او به‌عنوان یک راهبه زندگی خود را وقف مراقبت از بیماران و فقرا کرد.

با دیوار نگاره‌های رم و سبک‌های محتلف آن آشنا شوید.

خانواده و دوران جوانی مادر ترزا

مادر ترزا در 26 آگوست 1910 در اسکوپیه، پایتخت فعلی جمهوری مقدونیه متولد شد و روز بعد، به‌عنوان اگنس گونگشا بوژاشیو تعمید گرفت. والدین او، نیکولا و درانافیل بوژاشیو، از نژاد آلبانیایی بودند. پدرش یک کارآفرین بود که به‌عنوان پیمانکار ساخت‌وساز و تاجر داروها و کالاهای دیگر کار می‌کرد.

خانواده مادر ترزا یک خانواده کاتولیک متدین بودند. پدرش یکی از طرفداران جدی استقلال آلبانی بود که در کلیسای محلی و همچنین در سیاست‌های شهر نقش داشت. در سال 1919، هنگامی‌که اگنس (مادر ترزا) تنها هشت‌ساله بود، پدرش ناگهان بیمار شد و درگذشت.

پس از مرگ پدرش، اگنس به‌طور خارق‌العاده‌ای به مادرش که زنی پارسا و دلسوز بود، نزدیک شد. مادر اگنس تعهد عمیق خود را در امور خیریه به دخترش القا کرد. هرچند که درانا بوژاشیو به‌هیچ‌وجه ثروتمند نبود، اما مستمندان شهر را برای صرف غذا در کنار خانواده‌اش دعوت می‌کرد.

وی به دخترش توصیه کرد: “فرزند من، هرگز حتی یک لقمه نخور، مگر اینکه آن را با دیگران تقسیم کنی.” مادر اگنس در پاسخ به سؤال او که می‌پرسید: افرادی که با ما غذا می‌خورند چه کسانی هستند؟ می‌گفت: “برخی از آن‌ها خویشاوندان ما هستند، اما همه آن‌ها انسان هستند.”

بازدید از بناهای تاریخی پاریس را از دست ندهید.

مادر ترزا

تحصیلات و ربانیت مادر ترزا

مادر ترزا در زمان کودکی در یک مدرسه ابتدایی که توسط صومعه اداره می‌شد و سپس در یک مدرسه متوسطه دولتی تحصیل کرد. او در زمان کودکی در گروه کر محلی آواز می‌خواند و اغلب از او خواسته می‌شد که به‌تنهایی آواز بخواند.

اعضای کلیسا سالانه به کلیسای مادونا سیاه در لتونیس سفر می‌کردند و او در سن 12 سالگی در یکی از این سفرها احساس کرد که به زندگی مذهبی فراخوانده شده است. شش سال بعد، در سال 1928، اگنس بوژاشیو 18 ساله تصمیم گرفت که راهبه شود و برای پیوستن به خواهران لورتو در دوبلین راهی ایرلند شود. در آنجا بود که نام خواهر ماری ترزا را به تقلید از سنت ترزه از لیسیو گرفت. او دیگر هرگز خانواده‌اش را ندید.

یک سال بعد، خواهر ماری ترزا برای دوره جدید به دارجیلینگ هند سفر کرد. در مه 1931، او برای اولین بار سوگند حرفه‌ای خود را یاد کرد. پس‌ازآن، به کلکته اعزام شد و در آنجا به تدریس دختران فقیر در دبیرستان دخترانه سنت ماری منصوب شد. خواهر ترزا همزمان با تدریس جغرافیا و تاریخ، زبان بنگالی و هندی را آموخت و خود را وقف رفع فقر دختران از طریق تحصیل کرد.

در 24 مه 1937 او سوگند نهایی خود را به فقر، عفت و اطاعت یاد کرد. وی با یاد کردن سوگند نهایی خود، عنوان “مادر” را گرفت و ازاین‌رو به مادر ترزا معروف شد. وی در دبیرستان سنت ماری به تدریس ادامه داد و در سال 1944 مدیر مدرسه شد.

مادر ترزا با مهربانی، سخاوت و تعهد بی‌وقفه خود در تحصیل دانش‌آموزانش، تلاش کرد تا آن‌ها را به زندگی ارادتمند به مسیح برساند.

هنگام مرگ مادر ترزا، خیریه‌اش بیش از 4 هزار راهبه بود و در 123 کشور جهان فعالیت می‌کرد.

مادر ترزا

انتقاد از مادر ترزا

باوجود این تعریف و تمجیدهای گسترده، زندگی و کار مادر ترزا بدون جنگ و جنجال پیش نرفته است. به‌ویژه، او در مورد بیان موافقت با برخی از آموزه‌های بحث‌برانگیز کلیسای کاتولیک، همچون مخالفت با پیشگیری از بارداری و سقط‌جنین، با انتقادات شدید مواجه شد.

وی در سال 1979 در سخنرانی نوبل خود گفت: “من احساس می‌کنم كه امروز بزرگ‌ترین نابودکننده صلح، سقط‌جنین است.” در سال 1995 او با رأی مخالف خود در همه‌پرسی ایرلند علناً از پایان دادن به ممنوعیت قانونی طلاق و ازدواج مجدد این کشور حمایت کرد.

شدیدترین انتقاد از مادر ترزا را می‌توان در کتاب کریستوفر هیتچنز یافت که در آن وی استدلال کرد: “مادر ترزا برای اهداف خود فقر را ستایش می‌کند و توجیهی برای حفظ نهادها و عقاید ارائه می‌دهد که فقر را گسترش دهد”.

راز و رمز پمپئی، شهر سنگ شده قرون وسطی را بدانید.

مادر ترزا

یک فکر در مورد “راز زندگی مادر ترزا | فردی ثروتمند که در کنار فقرا زندگی می‌کرد

  1. دکتر+امینی گفت:

    سلام تورهاتون باز نشده هنوز

    1. شیما رشیدی گفت:

      سلام نه به صروت کامل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.