مجله اسپانیا

10 آثار فرهنگی-تاریخی و برتر اسپانیا ( بخش اول)

اسپانیا از جمله کشورهای اروپایی است که بر خلاف ایتالیا و فرانسه که بیشتر با آثار تاریخی و فرهنگی شناخته شده‌اند، اسپانیا به دلیل احاطه شدن در شبه جزیره ایبیزا و دریای مدیترانه، با تفریحات آبی، ساحل‌های بکر و حمام آفتاب شناخته شده است. این در حالی است که کشور اسپانیا بعد از چین و ایتالیا با داشتن 44 میراث تاریخی- فرهنگی ثبت جهانی، رتبه سوم را در لیست یونسکو دارد. از این رو اسپانیا کشوری است که در کنار تفریحات ساحلی، از میراث تاریخی و فرهنگی بسیار غنی برخوردار است. بنابراین می‌خواهیم در سه بخش شما را با ده بنای برجسته و جاذبه توریستی اسپانیا آشنا کنیم.

از شرایط ویزای اسپانیا اطلاع دارید؟

۱۰ جاذبه برتر اسپانیا
  1. الحمرا La Alhambra de Granada

الحمرا یکی از زیباترین شاهکاری معماری اسلامی-گوتیک جهان است که در شهر گرانادا، استان والنسیا واقع شده است. اعراب مسلمان در سال 711 میلادی اسپانیا را به تصرف خود درآورند و نزدیک به 800 سال در اسپانیا حکومت کردند. در گذشته الحمرا بزرگترین مرکز سیاسی مسلمانان غرب بوده است و این مجموعه از زیباترین قصرهای مرمرین و باغ‌های مستطیلی شکل با فواره‌های فراوان تشکیل شده است. الحمرا در قرن 13 میلادی در دوران ناصری ساخته شد و تا اواخر قرن 15 میلادی دارای سه کاربرد دژ، قصر و شهر بوده است.

قدیمی‌ترین بنای آن قلعه آلکازابا  ALCAZABA است و مهمترین بنای آن برج لاولا La Torre Lávela  است که از ارتفاع آن دید بسیار گسترده و دلچسبی به کل الحمرا دارد.

۱۰ جاذبه برتر اسپانیا

 همچنین زیباترین بنای مجموعه حیاط شیر است که با فواره‌های بسیاری مزین شده است. نکته قابل توجه دیگر اینست که الگوی باغ الحمرا برگرفته از الگوی باغهای ایرانی می‌باشد که دارای عناصر اصلی کوشک و نهر آب می‌باشند.

۱۰ جاذبه برتر اسپانیا
۱۰ جاذبه برتر اسپانیا

 الحمرا در سال 1984 میلادی بعنوان میراث ملموس تاریخی-فرهنگی بشریت به ثبت جهانی یونسکو  رسید.

2. باسیلیکا ساگراد فامیلیا La Basílica Sagrada Familia

کلیسای ساگراد فامیلیا واقع در شهر بارسلونا، مهم‌ترین شاهکار معمار معروف کاتالان، آنتونی گائودی می‌باشد. گائودی بنیانگذار سبک جدیدی در معماری مدرن اسپانیا است که آثار و بناهای معروف و زیبایی از او در شهر بارسلونا به جای مانده است که معروفترین آن باسیلیکا ساگراد فامیلیا است که هنوز بعد از گذشت 130 سال از شروع ساخت آن، به اتمام نرسیده است. ساخت این باسیلیکا از سال 1882 میلادی آغاز شد و گمان می‌رود در سال 2026 همزمان با صدمین سالگرد مرگ گائودی ساخت آن به پایان برسد. گائودی تا آخرین روز زندگیش تمامی وقت و زندگی‌اش را صرف ساخت این کلیسا کرد و زمانیکه در سال 1926 که گائودی طی یک سانحه با تراموا کشته شد، 25 درصد ساخت آن تکمیل شده بود.

۱۰ جاذبه برتر اسپانیا

گائودی معمار طبیعتگرا (ناتورالیسم) بود و اِلمان‌های طبیعت در تمامی آثار معماری به جای مانده از او دیده می شود.

مثل همین کلیسا که مناره‎‌های آن شبیه به درخت می‌باشد. گائودی به ساختار شکنی در هارمونی رنگ و تناسب در معماری مشهور است بر خلاف سبک کلاسیک که از تناسب و تقارن بیش از حد تبعیت می‌کند.

 کلیسای ساگرادفامیلیا یک باسیلیکای رومن-کاتولیک است که در سبک معماری آن ترکیبی از نئوگوتیک و آرت نوو مشهود می‌باشد. نمای بخش شرقی و ورودی کلیسا تولد مسیح را نشان می‌دهد و المان‌های طبیعتگرا در این بخش شامل دریا و لاک‌پشت می‌باشد. بخش شرقی بنا در جایی قرار گرفته است که خورشید طلوع می‌کند که نمادی از تولد میسح است، گویی مسیح دارد طلوع می‌کند.

۱۰ جاذبه برتر اسپانیا
۱۰ جاذبه برتر اسپانیا

نمای بخش غربی و خروجی کلیسا مصائب و به صلیب کشیده شدن مسیح را نشان می‌دهد. تزئینات این بخش ساده‌تر از بخش شرقی است و همچنین این قسمت گناه انسان را نیز نشان می‌دهد. این قسمت رو به سمت غروب آفتاب ساخته شده است که انگار غروب مسیح و افول انسان را در تاریکی نشان می دهد.

۱۰ جاذبه برتر اسپانیا

از دیگر نکات قابل توجه در تزئینات داخلی این کلیسا، وجود 4 ستون مرمرین قرمز است که از سنگ آن از معادن مرمر یزد استخراج شده است. باوجود ناتمام ماندن این کلیسا، بخش قدیمی آن به ثبت جهانی یونسکو رسیده است.

  1. مسجد جامع کوردوبا La Mezquita de Córdoba

مسجد جامع کوردوبا واقع در استان کوردوبا منطقه آندلوسیا در جنوب اسپانیا، مهم‌ترین بنای تاریخی به جا مانده از مسلمانان غرب می‌باشد. معماری این مسجد بسیار مورد توجه است چرا که ترکیبی از سبک امویان، گوتیک، رنسانس و باروک در بخش مسیحی آن می باشد.

۱۰ جاذبه برتر اسپانیا

محلی که مسجد کوردوبا در سال 785 میلادی بنا شد، در گذشته محل پرستش خدایان دیگری بود. قبل از اشغال مسلمانان، محل فعلی مسجد کوردوبا در دوران باستان محل عبادتگاه ویزیگوتیک‌ها بود و باسیلیکا سنت بیسنته در آنجا قرار داشت. بعد از حمله اعراب، مسلمانان در همان مکان مسجد اولیه خود را بنا نهادند و همزمان مسیحیان و مسلمانان از باسیلیکای آن استفاده می‌کردند اما با افزایش تعداد مسلمانان، عبدالرحمان اول بایسلیکای ویزیگوتیک‌ها را به منظور ساخت اولین مسجد جامع شهر کوردوبا تخریب کرد. هنوز هم در بخش‌های اولیه و قدیمی مسجد آثاری از ویزیگوتیک‌ها به چشم می‌خورد.

مسجد جامع کوردوبا دارای دو قسمت متفاوت است که در تور اسپانیا شاهد آن خواهید بود: 1- صحن جاییکه طاقها و مناره‌های مسجد در آنجا قرار دارد که امروزه توسط برج رنسانس پوشیده است و 2- قسمت داخلی مسجد که محل نمازگزران می‌باشد. قسمت داخلی مسجد با سلسله ستون‌هایی و هارمونی طاق‌های قرمز و سفید ساخته شده است.

مسجد جامع کوردوبا در سال 1984 به ثبت جهانی یونسکو رسید.

در دو نوشتار دیگر، به ادامه ی دیگر جاذبه‌های برتر اسپانیا خواهیم پرداخت…

نویسنده: سرکار خانم هنگامه قنواتی

راهنمای تور آژانس ژیوار

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.