مجله فرانسه

گراند پله یا کاخ بزرگ | Grand Palais | یکی از بزرگترین آثار تاریخی فرانسه

گراند پله یا کاخ بزرگ

گراند پله یا کاخ بزرگ که معمولاً به‌عنوان Grand Palais (انگلیسی: Great Palace) شناخته می‌شود، یک محوطه بزرگ تاریخی، سالن نمایشگاهی و مجموعه موزه است که در شانزه لیزه در منطقه 8 پاریس، فرانسه واقع‌شده است. ساخت‌وساز Grand Palais در سال 1897 به دنبال تخریب Palais de l’Industrie (کاخ صنعت) به‌عنوان بخشی از کارهای آماده‌سازی برای نمایشگاه جهانی 1900 که همچنین شامل ایجاد Petit Palais مجاور و Pont Alexandre III بود، آغاز شد. گراند پله یا کاخ بزرگ از سال 2000 در فهرست آثار تاریخی وزارت فرهنگ فرانسه ثبت شد. از طریق تور فرانسه می توانید از کاخ گراند پله دیدن فرمایید.

این بنای تاریخی به سبک معماری هنرهای زیبا ساخته‌شده است که توسط هنرهای زیبای پاریس آموزش داده‌شده‌اند. ساختمان از طریق نمای سنگی، نقشه‌کشی فوق‌العاده و استفاده از تکنیک‌های نوآورانه در آن زمان، مانند طاق شیشه‌ای، ساختمانی از قاب آهنی و فولاد سبک جلوه‌ای ویژه از تزئینات هنر فرانسه را به شما نشان می‌دهد. در ساخت این کاخ بزرگ از بتن مرغوب استفاده‌شده است.

تاریخ و سرگذشت کاخ Grand Palais

یکی از پایه‌های آن را “بنای یادبودی که جمهوری به‌افتخار هنر فرانسه اختصاص داده است” می‌نامند که منعکس‌کننده هدف اولیه، اقامت در رویدادهای بزرگ هنری شهر پاریس است. رقابت برای انتخاب معمار این کاخ شدید و بحث‌برانگیز بود و سرانجام منجر به واگذاری قرارداد به گروهی از چهار معمار، هنری دگلن، آلبرت لووت، آلبرت توماس و چارلز ژیروت شد که هریک دارای مسئولیت جداگانه‌ای بودند.

گراند پله یا کاخ بزرگ

گراند پله یا کاخ بزرگ

فضای اصلی کاخ، تقریباً 240 متر طول، با سقف طاق دار از جنس آهن، فولاد و شیشه ساخته‌شده بود و این آخرین ساختمان بزرگ شفاف با الهام از کاخ کریستال لندن بود که برای اجتماعات بزرگ مردم قبل از عصر برق ضروری بود. به فضای اصلی در ابتدا یک راه‌پله بزرگ به سبک ترکیبی از کلاسیک و آرت نوو و به قسمت‌های دیگر کاخ در امتداد یک محور شرقی-غربی متصل شده بود، اما از آن زمان چیدمان داخلی تا حدودی تغییر کرده است. اگر علاقمند سفر به اروپا هستید، از تور اروپا نوروز 1401 ژیوار دیدن کنید.

نمای سنگی و معماری فرانسوی به‌کاررفته در کاخ گراند پله

نمای بیرونی این کاخ عظیم ترکیبی از نمای سنگی کلاسیک برجسته آهنی و تعدادی مجسمه تمثیلی ازجمله آثار مجسمه‌سازان پل گاسک، کامیل لفور، آلفرد بوچر، آلفونس آمدی کوردونیر و رائول ولت است. یک کوادریگای مفرغی برجسته توسط ژرژ ریسیپون در بالای هر بال از نمای اصلی قرار دارد. منظره طرف شانزه لیزه، جاودانگی را نشان می‌دهد که بر زمان غلبه دارد و منظره دیگر در طرف سن هارمونی بر پیروزی دیسکورد تمرکز دارد.

گراند پله یا کاخ بزرگ

گراند پله یا کاخ بزرگ

کاخ گراند پله در چه سالی افتتاح شد و برای چه منظوری از آن استفاده می‌شد؟

افتتاحیه بزرگ گراند پله یا کاخ بزرگ در 1 مه 1900 انجام شد و از همان ابتدا این کاخ علاوه بر نمایشگاه‌های هنری موردنظر، محل انواع مختلف نمایش‌ها بود. این نمایش‌ها شامل یک مسابقه سوارکاری بود که سالانه از سال 1901 تا 1957 برگزار می‌شد، اما عمدتاً به نوآوری و مدرنیته اختصاص داشت: خودرو، هوانوردی، لوازم‌خانگی و غیره. عصر طلایی نمایشگاه‌های هنری به‌این‌ترتیب حدود سی سال به طول انجامید، درحالی‌که آخرین آن‌ها در سال 1947 برگزار شد. اولین اثر هنری ماتیس گذشته‌نگر پس از مرگش در Grand Palais برگزار شد.

کاخ Grand Palais

کاخ Grand Palais

این کاخ دارای مشکلاتی بود که حتی قبل از تکمیل آن شروع شد، عمدتاً درنتیجه فرونشست ناشی از افت سطح آب. سازندگان سعی کردند این فرونشست را جبران کنند و تمایل به تغییر زمین را با فروبردن پست‌های نگهدارنده به خاک محکم‌تر جبران کنند، زیرا ساخت‌وساز نمی‌توانست به تأخیر بیفتد. این اقدامات تنها تا حدی موفق بود. شما برای سفر به اروپا، به ویزای شنگن نیاز دارید.

مشکلاتی که کاخ Grand Palais به همراه داشت

هنگامی‌که ساختمان مورداستفاده قرار گرفت، خسارات بیشتری رخ داد. نیروی بیش‌ازحد بر اعضای سازه‌ای در حین نصب نمایشگاه‌های خاصی مانند Exposition Internationale de la Locomotion Aérienne باعث آسیب شد، همان‌طور که اسید روان از اسب نشان می‌دهد. مشکلات اضافی ناشی از ساخت خود ساختمان در طول زمان خود را نشان داد.

کاخ Grand Palais

کاخ Grand Palais

 به‌عنوان‌مثال، نرخ‌های مختلف انبساط و انقباض بین اعضای چدنی و فولادی، اجازه ورود آب را می‌دادند که منجر به خوردگی و تضعیف بیشتر می‌شود. هنگامی‌که سرانجام یکی از صفحات سقفی شیشه‌ای در سال 1993 سقوط کرد، فضای اصلی باید برای کار مرمت بسته می‌شد و تا سال 2007 به‌طور کامل برای عموم باز نشد.

در مارس 2021، پس از یک قرن زندگی پر هیجان، کاخ بزرگ درهای خود را برای ورود به مرحله اصلی کار بست. این تا بازی های المپیک پاریس 2024 برای شبستان و گالری های اطراف آن و تا بهار 2025 برای بقیه بنای تاریخی ادامه خواهد داشت. بنای تاریخی ضعیف و تکه‌تکه شده از یک وضعیت کلی فرسوده رنج می‌برد.پس از 121 سال پس از ایجاد، کاخ بزرگ وارد مرحله جدیدی در تاریخ خود شده است.

گردش عمومی و تزئینات اصلی (مجسمه، نما، تزئینات داخلی) دوباره کشف خواهند شد. چشم انداز بین شبستان و کاخ دکوورت و بین شانزلیزه و سن دوباره باز خواهد شد. نورهای طبیعی و اوج بار دیگر بنای یادبود را از میان و از میان آن سوراخ خواهند کرد. ترتیبات معمار پیر ویوین، که در دهه 1960 زمانی که گالری های ملی توسط مالرو ایجاد شد، برای این بنای تاریخی انجام شد، بهبود خواهد یافت. 

این بنای تاریخی نیز استاندارد خواهد شد و از تاسیسات فنی جدید بهره مند خواهد شد. شرایط دسترسی به ویژه برای افراد دارای تحرک کم بهبود خواهد یافت.

بیشتر بخوانید: کاخ گارنیه یا اپرای گارنیه در پاریس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.