مجله هلند

هر آنچه که باید درباره خانه‌های باریک کانال آمستردام بدانید

خانه ‌های باریک کانال امستردام که در قرن هفدهم بنا شده‌اند، احتمالا نمادین‌ترین ویژگی مرکز شهری درونی شهر هستند. این اقامتگاه‌های زیبا به طرز باورنکردنی فتوژنیک هستند و به طور مرتب در سوغاتی‌های تولید شده در داخل شهر ظاهر می‌شوند. این خانه‌های شهری در ابتدا نقش مهمی در تجارت داشتند و ساخت‌وساز آنها تاثیر قابل‌توجهی بر طراحی شهری امستردام داشت.

با شرکت در تور هلند، می‌توانید از این خانه‌های زیبا دیدن کنید.

پیدایش خانه ‌های باریک کانال امستردام

در طول قرن هفدهم امستردام یک رونق اقتصادی عظیم را تجربه کرد که منجربه ایجاد کمربند کانال متحدالمرکز آن شد. چهار خندق عظیم در اطراف سد حفر شد که هرکدام جریان‌های جاری را بین منابع اصلی آب امستردام به هم متصل می‌کردند.

چقدر ون گوگ را می‌شناسید؟

با سرازیر شدن پول به شهر، بسیاری از تاجران ثروتمند تصمیم گرفتند به مرکز امستردام نقل‌مکان کنند که در نتیجه منجربه افزایش شدید جمعیت شد. به دلیل چیدمان تنگ امستردام، مسکن به‌سرعت تبدیل به یک مسئله شد و برای حل این مشکل، شهرداری شروع به واگذاری قطعات زمین به شهروندان مرفه کرد. این قطعات به طور غیرقابل‌استفاده باریک بودند و به دولت این امکان را می‌داد تا خانه‌های بیشتری را در کناره‌های حلقه‌های کانال جمع کند.بسیاری از این مالکان جدید تصمیم گرفتند از خانه‌های خود به‌عنوان محل کسب‌وکار استفاده کنند. آن‌ها قسمت‌های جلویی املاک خود را به انبارها، دفاتر و اسکله‌های خصوصی تبدیل کردند تا از موقعیت کنار کانال خود نهایت استفاده را ببرند. امروزه این میراث تجاری قابل‌مشاهده است و بسیاری از خانه‌ها هنوز دارای قلاب‌های بزرگ روی سقف هستند که بازرگانان برای بلندکردن کالاها از قایق‌ها به اتاق زیر شیروانی خود استفاده می‌کردند.

آمستردام

چرا خانه‌ های باریک کانال امستردام 300 سال دوام آورده‌اند؟

خانه‌ های باریک کانال امستردام ممکن است زیبا باشند، اما نباید تصور کنیم که آن‌ها همیشه مکان‌های یک زندگی آرام و آسان بودند. به‌ظاهر چیدمان این ساختمان‌های لاغر و فوق‌العاده فتوژنیک که در سراسر کمربند کانال شهر در دوران اوج قرن هفدهم جمهوری هلند کشیده شده‌اند، دقت کنید. نشانه‌های گویایی وجود دارد که این ساختمان‌ها فقط برای زندگی ساخته نشده‌اند. در واقع، این خانه‌ها ممکن است هنوز هم چشمگیر باشند، اما پس از تکمیل، کاربری‌های آن‌ها کمی متفاوت از آنچه امروز ممکن است با یک «خانه» تداعی کنیم، بود.ووتر ون البرگ، تاریخ‌شناس معماری و کاندیدای دکترای دانشگاه امستردام، می‌گوید: خانه ‌های باریک کانال امستردام از ابتدا دارای اقامتگاه‌ها، واحدهای انبار و مکان‌های تجاری بودند. آن‌ها که در قرن هفدهم شکل گرفتند، روح تجاری هلندی آن زمان را منعکس می‌کنند که می‌گفت: اگر بتوانیم آن را بفروشیم، از آن استفاده خواهیم کرد. متمایز بودن آن‌ها که تا سیصد سال مشخص شده‌اند، تاریخ خاص امستردام را منعکس می‌کند.

آیا از تاریخچه پل عشق در آمستردام باخبرید؟

آمستردام

ساختار خانه‌ های باریک کانال امستردام

بسیاری از کالاها را مدتی در ساختمان‌های کنار کانال‌های شهر انبار می‌کردند. ون البورگ می‌گوید تا 50 درصد از فضای خانه‌های کانال برای ذخیره‌سازی استفاده می‌شد. خانواده‌ها در زمان‌هایی که ارزان‌ترین مواد غذایی فاسدشدنی کمتری داشتند، آن‌ها را ذخیره می‌کردند یا در طول سال دوباره می‌فروختند.

بااین‌حال، این بدان معنا نیست که مردم لزوما در فضاهای بدبو و کثیف زندگی می‌کردند و با بشکه‌های شاه‌ماهی شور می‌خوابیدند. ون البرگ می‌گوید: با نگاهی به تفاسیر مسافران از آن دوره، یک چیز وجود دارد که بارهاوبارها آشکار می‌شود. «همه آن‌ها به این ایده که خانه‌های هلندی بسیار زیبا هستند اشاره می‌کنند، حسی از قصرهای کوچک در همه جای کشور وجود دارد».

وضعیت خانه ‌های باریک کانال امستردام در حال حاضر

امروزه خانه‌های باریک کانال امستردام عمدتا به آپارتمان تبدیل شده‌اند و حتی آن‌هایی که سابقا در مناطق طبقه کارگر بوده‌اند بسیار موردتوجه قرار گرفته‌اند. آن‌ها اغلب مکان‌های عالی برای زندگی می‌سازند، اما ویژگی‌های خود را دارند، نه فقط راه‌پله‌های شیب‌دار، بلکه اتاق‌خواب‌های زیر شیروانی با چنین دیوارهای زاویه‌دار که فقط می‌توانید به طور کامل زیر خط‌الراس پشت‌بام بایستید.

آمستردام

جمع‌بندی

در حال حاضر مشابه خانه‌ های باریک کانال امستردام را می‌توان در سرتاسر امستردام یافت. قدیمی‌ترین و باشکوه‌ترین آنها در پرینسنگراخت، هرنگراچ، کایزرگراخت قرار دارند، سه کانالی از کانال‌های زیبا که مرکز تاریخی شهر را احاطه کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.