دانستنی های ویزا

آخرین به روز رسانی: 23/ تیر/ 1399

از آنجایی که امروزه بحث ویزا ، بازار داغی دارد، در این محتوا سعی کردیم هر آنچه برای ویزا باید بدانید برای شما جمع آوری کنیم. تمام ابهاماتی که برای کاربران در زمینه ویزا ممکن است پیش بیاید در این مطلب تحت عنوان ” دانستنی های ویزا ” آورده شده است. این مطلب به ساده ترین زبان ممکن نوشته شده که مورد استفاده همه کاربران قرار بگیرد.

 • ویزا چیست؟

ویزا در یک کلمه اجازه ورود به مسافران خارجی برای رفتن به خاک یک کشور است. معادل فارسی ویزا روادید است. ویزا دارای تاریخ انقضا است و در زمان تمام شدن تاریخ ویزا، فرد باید آن کشور را ترک کند. همه کشور ها نیاز به درخواست ویزا ندارند، این بستگی به پیمان و سیاستهایی دارد، که دو کشور در آن با هم به توافق رسیده اند. اکثر کشورهای اروپایی ویزا لازم دارند.

 • تاریخچه کوتاهی راجع به ویزای اروپا:

بعد از جنگ جهانی اول به دلیل ترافیک سنگین رفت و آمد مردم به اروپا و مشکلات زیادی که در کنترل هویت مسافران به وجود میامد، ویزا را به عنوان سند رسمی و ضروری سفر به اروپا لحاظ کردند.

دانستنی-های-ویزا
دانستنی-های-ویزا

اطلاعات پایه درباره ویزا:

ویزا چه شکلی است؟

 • برچسب یا لیبل در پاسپورت
 • سند جداگانه فیزیکی
 • سند الکتریکی
 • به صورت مهر در پاسپورت مسافر

 اگر ویزا به شکل یک سند الکتریکی باشد، باید مسافر آن را چاپ کند و در بدو سفر به همراه داشته باشد. در حال حاضردر ایران به صورت برچسب در گذرنامه مسافر صادر میگردد.

درخواست ویزا به صورت های مختلفی از جمله:

 • رفتن به سفارت
 • از طریق اینترنت
 • از طریق دفتر کنسولگری
 • از طریق آژانس های مورد تأیید سفارت
 • در بعضی موارد از طریق پست و نامه نگاری

 در ایران مسافر یا باید شخصا به سفارت مراجعه کند، و یا به آژانس های مسافرتی طرف قرارداد با سفارت مراجعه کند تا روال کاری بهتر و زودتر به جواب برسد. در کشور مقصد ویزا توسط مأمور مهاجرت آن کشور تأیید و صادر میشود.

برای ارتباط با ژیوار میتوانید در پایان صفحه نظرات خود را برای ما ثبت کنید.

دانستنی-های-ویزا

راهنمای ویزا

جالبترین های ویزا:

بعضی از کشورها برای ورود و خروج هم گردشگران خارجی و هم شهروندان خود باید ویزا صادر کنند، در کشور نروژ بخشی وجود دارد به نام “سوالبارد” که منطقه آزاد محسوب میشود و این روال را پیش گرفته است. با وجود اینکه نروژ در پیمان شنگن قرار دارد امّا سوالبارد کاملاً مجزا عمل میکند. سوالبارد در واقع یک مجموعه جزایر است که در شمال نروژ قرار گرفته است.

چه چیزهایی در ویزا نوشته میشوند؟

 • مشخصات مسافر
 • کشور مقصد
 • تعداد روزهای اقامت
 • تاریخ ورود
 • تاریخ خروج
 • قلمرو اقامت
 • تعداد دفعات ورود به کشور مقصددر طول مدت ویزا
 • تعداد روزهای مجاز

تعداد روزهای مجاز در مدت ویزا یعنی چی؟

برای مثال اگر 90 روز ویزا داشته باشیم و سی روز مجاز باشیم یعنی که سی روز از نود روز را میتوان در کشور مقصد به سر برد.

دانستنی های ویزا

انواع ویزا باتوجه به محل صدور کدامند؟

 • ویزای بدو ورود
 • ویزای معمولی

منظور از ویزای بدو ورود این است که مسافر به مرز کشور مقصد میرسد و سپس ویزا توسط مأموران مرزی صادر میشود. ویزای معمولی هم ویزایی است که مسافر قبل از سفر باید از سفارت دریافت کند و همراه خود داشته باشد.

 منظور از ویزای سینگل چیست؟

به ویزایی که حداکثر یک بار بتوان به کشور مقصد رفت ویزای سینگل میگویند. معمولا توریست ها از ویزای سینگل برای اقامت در کشور مورد نظرشان استفاده میکنند. باید در نظر داشت تا زمانی که یک یا بیشتر ویزای سینگل در پاسپورت نداشته باشید نمیتوانید درخواست روادید مولتی کنید.

منظو از ویزای مولتی چیست؟

به ویزایی گفته میشود که در طول مدت انقضای ویزا به صورت نامحدود میتوان به کشور مقصد ورود و خروج داشت.

برای مطالعه انواع ویزا بر روی آن کلیک کنید.

دانستنی-های-ویزا
دانستنی-های-ویزا

دانستنی های ویزا

منظور از ریجکت شدن ویزا چیست؟

در صورتی که درخواست روادید برای مأمور سفارت بی دلیل به نظر بیاید، درخواست ویزای شما رد یا به اصطلاح “ریجکت” میشود. دلایل ریجکت شدن ویزا میتواند:

·    قانع نشدن آفیسر پرونده

·    توضیحات کم ونداشتن ادله لازم برای اثبات برگشت به وطن

·    روشن نکردن برنامه دقیق سفر

·    عدم تمکن مالی

·    ارائه ندادن مدارک اقامت و یا مدارک متناقض

·     داشتن سوء پیشینه

·    پاسپورت مخدوش، آسیب‌ دیده و یا نامعتبر

·    ارائه مدارک جعلی

اگر ویزای ما رد شد چکار کنیم؟

تنها کاری که از دست مسافر بر میاید، این است که باید درخواست نامه ریجکت ویزا را تهیه کند. این تنها کاری است که مسافر میتواند برای اعتراض به ریجکت شدن ویزا انجام دهد. پس باید حتما با تمام دقت و کاملا شفاف برنامه سفر و تمکن مالی و اسناد مورد نیاز سفر را تهیه و در اعتراض نامه جای دهد.

منظور از پیکاپ ویزا چیست؟

پیکاپ ویزا در یک کلمه برگرداندن پاسپورت به همراه ویزا به دست متقاضی میباشد. برای بخواهید برای ویزای توریستی کانادا اقدام کنید باید برای انگشت نگاری به آنکارا برای انگشت نگاری بروید. بعد از اینکه درخواست ویزای شما از سوی مأمور مهاجرت کشور مبدأ تأیید شد باید مجددا گذر نامه را به آنکارا ببرید که ویزا در آن درج شود. به دلیل صرفه جویی در وقت و هزینه برای مسافر در بعضی موارد مقدور نیست که مجددا به آنجا باز گردد برای همین برخی از کارگزاری ها با پرداخت هزینه پیکاپ ویزا این مرحله را برای شما انجام میدهند. در مورد ویزای توریستی انگلیس نیز پیکاپ ویزا از آن کار هایی است که باید به عهده آژانس بگذارید.

نامه اعتراض به ریجکت ویزای شنگن چیست؟

پس از انجام کار های ویزا شما منتطر آمدن ویزا هستید، اما ویزای شما ریجکت شده است!!! خوب پس باید چه کاری کرد؟ شما تا دو ماه فرصت خواهید داشت تا ریجکت نامه را تهیه کنید و برای بررسی مجدد پرونده را به کار بیندازید، آفیسر پرونده بازهم بررسی های لازم را انجام میدهد و اگر اعتراض نامه موجه باشد ویزا به شما تعلق خواهد گرفت در غیر این صورت بازهم ریجکت میشوید، از علل ریجکت شدن ویزا در بالا برای شما گفتم، تهیه ریجکت نامه در آژانس ژِیوار انجام میگیرد، پس از این لحاط نگران نباشید.از آنجایی که ما به صورت مستقیم با سفارتها در ارتباط هستیم و سابقه خوبی در گرفتن ویزا داریم معمولا خیلی کم ریجکت شدن ویزای شنگن مسافر اتفاق میافتد. کاربران میتوانید سوالات خود را برای ما در بخش دیدگاه ها ارسال کنید.

عضویت در خبرنامه

از آخرین اخبار و تخفیف‌های هیجان‌انگیز ما مطلع شوید.