مجله فرانسه

باغ تویلری | باغی با یک چرخ و فلک بزرگ و یک پرچین بلند در شهر پاریس

باغ تویلری

باغ تویلری یک باغ عمومی است که بین موزه لوور و میدان کنکورد در منطقه 1 شهر پاریس در کشور فرانسه واقع‌شده است. در سال 1564 توسط کاترین دو مدیچی به‌عنوان باغ کاخ تویلری ساخته شد، درنهایت در سال 1667 به روی عموم باز شد و پس از انقلاب فرانسه به یک پارک عمومی تبدیل شد. در قرن‌های 19، 20 و 21، این باغ، مکانی بود که پاریسی‌ها در آن جشن می‌گرفتند، همدیگر را ملاقات می‌کردند، قدم می‌زدند و آرامش می‌گرفتند.

هدف کاترین دو مدیچی از ساخت باغ تویلری

 ملکه کاترین دو مدیچی، در ژوئیه 1559، پس از مرگ تصادفی شوهرش هنری دوم، تصمیم گرفت محل اقامت خود در هتل د تورنلز، در قسمت شرقی پاریس، نزدیک باستیل را ترک کند. او به همراه پسرش، فرانسوا دوم، پادشاه جدید فرانسه، فرزندان دیگرش و دربار سلطنتی، به کاخ لوور رفت. پنج سال بعد، در سال 1564، او دستور ساخت یک قصر جدید را درست در خارج از دیوار چارلز پنجم، نه‌چندان دور از لوور را داد که آن را با محله‌ای از هتل‌های خصوصی، کلیساها، صومعه‌ها و بیمارستان 1520 در نزدیکی دروازه سنت آنوره جدا می‌کرد.

باغ تویلری

باغ تویلری

بدین منظور، کاترین زمینی را در غرب پاریس، در طرف دیگر دیوار چارلز پنجم که بین تور دو بوئیس و پورت سن آنوره قرن چهاردهم واقع‌شده بود، خریداری کرد. این منطقه از جنوب به رود سن راه داشت و از شمال با حومه سنت آنوره، جاده‌ای در حومه که خیابان سنت آنوره را ادامه می‌داد. از قرن سیزدهم این منطقه توسط کارخانه‌های کاشی سازی به نام tuileries (که در فرانسوی tuile به معنی “کاشی” است) اشغال‌شده بود.

کاترین همچنین معمار منظره‌ای از فلورانس، برنارد دو کارنس را مامور کرد تا یک باغ رنسانس ایتالیایی را بسازد که با چشمه‌ها، هزارتو، یک غار و با تصاویر زیبا از گیاهان و حیوانات که توسط برنارد پالیسی نقاشی شده است، تزئین شده باشد، کسی که کاترین آن را مامور کرده بود راز پرسلان چینی را کشف کند

باغ چرخ فلک واقع در باغ تویلری

این قسمت از باغ که به‌عنوان Place du Carrousel نیز شناخته می‌شود، بدین منظور استفاده می‌شد که دو بال موزه لوور و کاخ تویلری به یکدیگر مرتبط کند. در قرن 18 از آن به‌عنوان محل رژه سواره‌نظام و دیگر جشن‌ها استفاده می‌شد. ویژگی اصلی آن طاق پیروزی چرخ‌وفلک است که با مجسمه‌های نقش برجسته توسط ژان ژوزف اسپرسیو، برای جشن پیروزی نبردهای ناپلئون ساخته‌شده بود. این باغ در سال 1995 برای نمایش مجموعه‌ای از 21 مجسمه توسط Aristide Maillol که در سال 1964 در تویلری قرار داده‌شده بود، بازسازی شد.

باغ تویلری

باغ تویلری

تراس Terrasse یا پرچین باغ تویلری

تراس مرتفع بین چرخ‌وفلک و بقیه باغ در جلوی کاخ تویلری قرار داشت. پس از سوزاندن کاخ در سال 1870، آن را به جاده‌ای تبدیل کردند که در 1877 زیرزمین قرار گرفت. تراس توسط دو گلدان بزرگ که قبلاً در باغ‌های ورسای بود و دو مجسمه توسط آریستید مایول، بنای یادبود سزان در شمال و بنای یادبود کشته‌شدگان پورت وندرس در جنوب تزئین شده است.

خندق چارلز پنجم 

دو راه‌پله از تراس به سمت یک خندق به نام شارل پنجم فرانسوی که لوور را در قرن 14 بازسازی کرد، سرازیر می‌شود. این خندق بخشی از استحکامات قدیمی بود که در ابتدا کاخ را احاطه کرده بود. در ضلع غربی آن، آثاری از جنگ در محاصره ناموفق پاریس توسط هنری چهارم فرانسوی در سال 1590 در طول جنگ‌های مذهبی فرانسه باقی‌مانده است. از سال 1994 این خندق با مجسمه‌هایی از نمای کاخ قدیمی تویلری و نقش برجسته‌ای که در قرن 19 در دوران احیای سلطنت فرانسه ساخته‌شده است، تزئین شد که قرار بود جایگزین نقش برجسته‌های ناپلئون در کمان پیروزی چرخ‌وفلک شود، اما هرگز در این محل قرار نگرفت.

Tuileries Garden

Tuileries Garden

میدان بزرگ در وسط باغ Tuileries Garden

Grand Carré (میدان بزرگ) قسمت شرقی و باز باغ تویلری است که هنوز از طرح اصلی باغ فرانسوی که توسط آندره لو نوتر در قرن 17 ایجادشده است پیروی می‌کند. قسمت شرقی Grand Carré، اطراف حوضچه گرد، باغ خصوصی پادشاه تحت فرمان لوئیس فیلیپ و ناپلئون سوم بود که با یک حصار از بقیه باغ تویلری جداشده بود. بیشتر مجسمه‌های Grand Carré در قرن نوزدهم ساخته‌شده‌اند. حوض بزرگ گرد با مجسمه‌هایی با موضوعات مربوط به دوران باستان، تمثیل و اساطیر باستان احاطه‌شده است.

دیگر پارک یا باغ های پاریس که باید ببینید.

Tuileries Garden

Tuileries Garden

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.